Nadmiar testosteronu u kobiet Zapytaj lekarza

W krwi kobiet większa część hormonu (ok. 98%) związana jest z SHBG i albuminą, niewielka ilość (ok. 2%) pozostaje w postaci niezwiązanej-biologicznie aktywnej. Poziom testosteronu oznacza się w przypadku występowania nieregularnych miesiączek lub ich braku, trudności z zajściem w ciążę, pojawienia się nadmiernego owłosienia na twarzy i ciele oraz łysienia typu męskiego. Jego podwyższone stężenie może występować w przypadku guzów jajnika bądź nadnerczy, przewlekłym braku jajeczkowania oraz w zespole policystycznych jajników. Zmniejszone stężenie hormonu stwierdza się w przypadku niewydolności jajników, przed pokwitaniem i w okresie pomenopauzalnym oraz w anoreksji.

Oznacza to, że wraz ze wzrostem poziomu insuliny wzrasta poziom testosteronu, wzrasta poziom estrogenu i spada progesteron. Niestety wielu lekarzy może ci powiedzieć, że masz wysoki poziom testosteronu, ale rzadko który podpowie ci, co należy zrobić, aby go zmniejszyć. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się w TWOIM ciele. Dogłębne poznanie przyczyn tego problemu pomoże Ci w powrocie do upragnionej normalności. Zwiększony poziom testosteronu w organizmie kobiety podlega leczeniu hormonalnemu.

Na poziom testosteronu wpływa też stężenie cukru we krwi, które jest zbyt duże u kobiet z insulinoopornością. Testosteron u kobiet w 50 – 60 % pochodzi z obwodowego metabolizmu  androstendionu, a w małych ilościach produkowany jest przez jajniki, nadnercza i łożysko. Jego stężenie w surowicy jest dziesięciokrotnie niższe niż u mężczyzn.

Badania wykazały nadwrażliwość mieszków włosowych na hormon zwany dihydrotestosteron (DHT), którego stężenie jest przewlekle zwiększone w skórze owłosionej głowy. Niestety, jeśli leczenie nie zostanie podjęte, choroba doprowadzi do utraty włosów na głowie. Wśród możliwych przyczyn podwyższonego testosteronu u kobiet wymienia się choroby nowotworowe jajników powodujące wzrost wydzielalania androgenów, wirylizujący gruczolak nadnerczy, hipertekozę jajników. Przyczyną wzrostu stężenia tego hormonu u kobiet okazać się mogą również zespół policystycznych jajników (PCOS). Jego za wysoki poziom może być także efektem przerostu nadnerczy i zmiany stężeń białek transportujących, również w przypadku mężczyzn. Patologiczny wzrost testosteronu może być wywołany przez guz lub wrodzony przerost gruczołów.

Czy wysoki testosteron może powodować trądzik?

  • Polegać one mogą zarówno na tym, że owulacje, a więc i dni płodne będą występowały u pacjentki bardzo nieregularnie, jak i może dochodzić do tego, że w cyklu miesiączkowym w ogóle owulacja nie będzie miała miejsca.
  • W każdym przypadku zdrowie i dobre samopoczucie pacjenta to czynniki, które powinny być najważniejsze.
  • Charakterystyczną cechą androstendionu jest to, że jego stężenie w osoczu cechuje się zmiennością dobową.
  • U niektórych kobiet dodatkowo występują przerzedzenia włosów na czole, trądzik, powiększenie łechtaczki, zwiększona masa mięśniowa, pogłębienie głosu i niepłodność.
  • Testosteron wolny jest aktywny biologicznie i wpływa na różne procesy w organizmie.

Poziom testosteronu to sprawa indywidualna – zależy od odziedziczonych po przodkach genów. W niektórych przypadkach może się okazać, że wystarczy zmiana stylu życia, stosowanie zbilansowanej diety, regularna aktywność fizyczna, a także redukcja stresu. Pamiętaj jednak, że niedobór testosteronu koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem. Ponadto w organizmie odpowiada za syntezę białek oraz zahamowanie ich rozpadu. Hormon ten wpływa także na zatrzymanie w organizmie elektrolitów, w tym potasu, sodu i fosforu oraz wpływa na zwiększenie masy mięśni szkieletowych, przy jednoczesnym wzroście gęstości mineralnej kości. W organizmie bierze udział w rozkładzie tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim odgrywa ogromną rolę w sferze seksualnej – wpływa na popęd płciowy.

Jak podnieść poziom testosteronu?

Najczęściej w tym celu przepisuje się doustną antykoncepcję, która stabilizuje poziom hormonów. Zmniejsza wydzielanie testosteronu na rzecz żeńskich hormonów – estrogenów. Za wysoki poziom testosteronu podnosi ryzyko schorzeń układu sercowo-naczyniowego. W jego wyniku dochodzi do intensywnego wydzielania łoju przez gruczoły skóry, a w konsekwencji do zatykania porów i pojawiania się zmian trądzikowych. Deficyt testosteronu u mężczyzn, natomiast,  może spowodować pojawienie się cellulitu i powiększenie piersi. Wrodzony przerost nadnerczy (CAH, ang. Congenital Adrenal Hyperplasia) to choroba genetyczna zaburzająca pracę nadnerczy, które odpowiadają za wydzielanie hormonów – kortyzolu, aldosteronu odpowiadających m.in.

To najlepsza pora na pracę w zespole, bo wymaga umiejętności negocjacji, współdziałania. Ok. 21 testosteron znów się stabilizuje, co widać po przypływie energii, chęci do życia i podwyższeniu libido. Otóż testosteron to męski hormon płciowy, choć warto podkreślić, że występuje on także u kobiet. To steroidowy hormon płciowy wytwarzany głównie w jądrach u mężczyzn oraz w niewielkich ilościach u kobiet, produkowany w większości przez jajniki i nadnercza. Pamiętaj, że oznaczanie poziomu testosteronu i innych androgenów powinno być zlecone przez lekarza w związku z wystąpieniem konkretnych objawów. Nie powinnaś wykonywać tego badania na własną rękę, gdyż leczona powinna być choroba, nie zaś nieprawidłowy wynik badania.

Pamiętaj jednak, że stężenie testosteronu może ulegać zmianie w zależności od wieku, płci, stylu życia i wielu innych czynników. Regularne badania poziomu testosteronu, zwłaszcza w przypadku objawów, które mogą sugerować jego niedobór lub nadmiar, mogą pomóc wykryć ewentualne problemy zdrowotne. Testosteron odgrywa kluczową rolę w rozwoju cech płciowych, regulacji masy mięśniowej, gęstości kostnej, produkcji czerwonych krwinek, a także wpływa na nastrój i funkcje seksualne. Warto podkreślić, że ten ważny hormon pełni wiele funkcji w organizmach obu płci, a jego poziom może ulegać zmianom w zależności od wieku, stylu życia, codziennych nawyków i wielu innych czynników. Nadmiar testosteronu w ciąży może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem poronienia. Wieloośrodkowe badania wykazały, że niektóre kobiety cierpiące na nawykowe poronienia miały istotnie większe stężenie tego hormonu we krwi.

W późniejszym okresie odpowiada za prawidłowy przebieg procesu spermatogenezy, w efekcie którego powstają oraz dojrzewają plemniki. U mężczyzn prawidłowy poziom hormonu sprawia, że rozwijają się typowe cechy płciowe, takie jak np. Kiedy dochodzi do nadprodukcji testosteronu, w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian fizjologicznych, a także pojawiają się zmiany w ogólnym samopoczuciu.

Skalą Tanner’a posługują się głównie pediatrzy i endokrynolodzy, którzy na jej podstawie diagnozują zaburzenia w procesie dojrzewania. Badanie stężenia testosteronu nie powinno być uzależnione od wieku pacjenta, a od rozpoznania pewnego rodzaju zaburzeń, które mogą wynikać z nieprawidłowości https://kittypits.de/2024/05/27/hormon-wzrostu-jak-dosta-si/ w jego wydzielaniu. U dzieci badanie stężenia testosteronu wykonuje się m.in., kiedy występują anomalie w procesie dojrzewania płciowego (przyspieszenie lub opóźnienie dojrzewania). Ponadto wszystkie wymienione wcześniej objawy (np. hirsutyzm u kobiet, zaburzenie erekcji u mężczyzn) powinny skłaniać do oznaczenia stężenia testosteronu. Należy podkreślić, że wysoki poziom testosteronu może dawać różne objawy. Nie u wszystkich pojawi się na przykład nadmierne owłosienie czy trądzik.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir